Łączna liczba wyświetleń

wtorek, 12 maja 2020


Tak obchodziliśmy urodziny  Książki…

W trudnych czasach, kiedy panuje pandemia koronawirusa,  książka spełnia swoją rolę. Wiele dzieci i młodzież czyta pozycje z własnej biblioteczki i chce podzielić się swoimi przemyśleniami o przeczytanej lekturze. Natomiast bibliotekarze szkolni w ramach pracy zdalnej proponują  w różnej formie  sięganie po ciekawe książki. Jak co roku, 2 kwietnia obchodzony był Międzynarodowy Dzień Książki Dla Dzieci. Należy zaznaczyć, że to święto nie bez powodu jest obchodzone w tym dniu. Jest to rocznica urodzin duńskiego pisarza
i poety, 
Hansa Christiana Andersena, autora takich baśni jak „Calineczka”, „Brzydkie Kaczątko” czy „Mała Syrenka”. Święto zostało uchwalone w 1967 roku przez Międzynarodową Izbę ds. Książek dla Młodych Ludzi i co roku jego gospodarzem zostaje inne państwo. Impreza odbywała się między innymi Polsce, która była organizatorem tego dnia w 1979 roku.
W ramach obchodów tego święta uczniowie SP w Orlu z klas 1-3 mogli wziąć udział
w Szkolnym Konkursie Plastycznym "Nieznane baśnie Andersena". Konkurs polegał na wyborze z podanej listy  jednej z nich i wykonaniu pracy plastycznej. Zaproponowano przeczytanie  mniej znanych baśni, takich  jak: „Anioł”, „Bałwan ze śniegu”, „Bąk’, „Cień”
i inne. Technika i format pracy dowolny. Ważne jest, aby praca była przejrzysta i czytelna dla innych czytelników.  Prace będzie można dostarczyć  w pierwszym dniu, kiedy tylko wrócimy do szkoły. Najciekawsze prace znajdą się na specjalnej wystawie  i oczywiście nie zabraknie nagród. 
Kolejne ważne wydarzenie, do którego zaprosiliśmy to Światowy Dzień Książki obchodzony dorocznie 23 kwietnia pod patronatem UNESCO w celu promocji czytelnictwa, edytorstwa i ochrony własności intelektualnej za pomocą praw autorskich. W związku z tym biblioteka  szkolna zaprosiła wszystkich uczniów  do mini konkursu "Moja ulubiona książka". Należało przesłać wypowiedź zawierającą 10 zdań o swojej ulubionej książce. Wielu uczniów nadesłało swoje prace, które zostały nagrodzone. Każdy uczestnik konkursu odebrał dyplom
i nagrodę przygotowane przez Dyrekcję szkoły i opiekuna biblioteki szkolnej. Wśród wyróżnionych znaleźli się:
IGNACY RASAŁA Z KLASY 1 A
JAKUB CHRABAŃSKI Z KLASY III A
NOEMI ROSZMANN Z KLASY 6B
MACIEJ BORK Z KLASY VI C
PATRYCJA BORK Z KLASY VIIIA

GRATULUJEMY !!!

PRACE KONKURSOWE:

Moją ulubioną książką jest "KŁAMSTEWKA" od początku jest wciągająca i szybko mknie do przodu ani na moment nie zwalniając tempa. Podczas jej lektury w głowie miałam serial Pretty Little Liars, który rozgrywa się w podobnych klimatach, w obu przypadkach głównymi bohaterkami jest grupa dziewczyn, jest również morderstwo oraz tajemnicze wiadomości. Ja zdecydowanie lubię takie historie, więc nie było dla mnie zdziwieniem, gdy wciągnęłam się bez reszty. Niepokojący charakter tej powieści, żeński internat pełen ludzi, a wśród nich morderca, tajemnice, intrygi - to wszystko można znaleźć w „Kłamstewkach”. Nie jest to jednak brutalna pozycja, nie można zapomnieć, że mimo wszystko jest to książka dla młodzieży.  
Patrycja Bork kl.8a


Moją ulubioną książką jest  „Opowieści o zwierzętach, które zmieniły świat” ukazują, jak wiele im zawdzięczamy.  Co jakiś czas w mediach społecznościowych czy też w telewizji słychać o zwierzętach, które dokonały czegoś niesamowitego. Zawsze wzruszam się, gdy słyszę o stworzeniach, które uratowały komuś życie . Czasami mam wrażenie, że zwierzęta mają w sobie więcej empatii i inteligencji niż ludzie. Zwierzęta nie  krzywdzą dla zabawy, a my nierzadko to robimy, chociażby w imię nauki przeprowadzając na nich eksperymenty lub zabierając im naturalne warunki na rzecz klatki. Jest  to zbiór pięćdziesięciu jeden historii o prawdziwych bohaterach. Poznajemy między innymi psa, który uratował życie wszystkim dzieciom w miasteczku, niedźwiedzia, który był żołnierzem podczas II wojny światowej, papugę, która uczyła się mówić, czy też konia, który pomagał wygrywać rycerzowi bitwy nawet po jego śmierci. Jest tu wiele opowieści, które wywołują uśmiech na twarzy, wzruszają oraz wzbudzają podziw.


Maciej Bork kl.6c     Przeczytałem dużo książek, ale bardzo zainteresowała mnie seria ''Magiczne Drzewo'' Andrzeja Maleszki.
     Są to opowiadania pełne przygód w świecie fantastycznym. Wszystko zaczyna się od burzy, która trwa kilka dni i nocy. Podczas niej zostaje zwalony stary dąb. Było to drzewo, które miało w sobie niesamowitą moc. Wykonano z niego przedmioty, które zyskały magiczne zdolności. Bohaterowie powieści, dzięki tym przedmiotom mają ciekawe i niebezpieczne przygody w świecie robotów, olbrzymów, dinozaurów czy smoków. Pokazują nam oni jak być odważnym, koleżeńskim i sprytnym.
     Jest to seria książek, która bardzo wciąga
i chętnie się je czyta. Do tej pory autor napisał
 jedenaście części, a ja nie mogę się doczekać następnych.


                                                                         Bardzo polecam

                                                  Jakub Chrabański  III a  

Brak komentarzy:

Publikowanie komentarza